^ powrót

Aktualności

Supermaratony 2016

Tegoroczny cykl Supermaratonów Szosowych już za nami. Na Facebooku umieściliśmy nasze dwuodcinkowe omówienie tegorocznego cyklu, tu zrobimy to w jednym kawałku, bo wiadomo już wszystko :) Jak zawsze maratony są wydarzeniami sportowymi i towarzyskimi zarazem. Nie brakuje zaciętości, potu, zmagań, ale i spotkań, rozmów i miłych chwil. Jak więc było w tym roku?


Cykl otwierał maraton w Obornikach Wielkopolskich. Szczegóły nikną już gdzieś w pomrokach dziejów (choć to niby w kwietniu było), ale kronikarze z Supermaratonów nie zapominają, dzięki czemu możemy wymienić naszych bohaterów:

Tytus Czartoryski, miejsce 2, MEGA, M7, szosa
Mariusz Gniado, miejsce 1, MINI, M4, inny
Zenon Janiak, miejsce 1, MINI, M5, inny

Następnie była Trzebnica, ale “Żądło” to dla nas przede wszystkim praca. Mimo tego kilka osób z klubu zwykle daje radę pogodzić przyjemność i obowiązki :)
Tak było i tym razem, a najlepiej poradzili sobie:

Małgorzata Kocik, miejsce 1, MINI, K5, szosa 
Wiesława Prokopczyk, miejsce 2, MINI, K5, szosa
Tytus Czartoryski, miejsce 2, MEGA, M7, szosa
Marcin Rau, miejsce 1, MINI, M3, inny

Foto: Szerszenie

Po maratonie w Stargardzie zrodziły się już podejrzenia, że jeden z Szerszeni zamierza stawać na podium za każdym razem :) I to nie byle kto! No właśnie – kto?

Tytus Czartoryski, miejsce 1, MEGA, M7, szosa

Pętla Stołowogórska, czyli inaczej Radków. Nie ma co kryć, że jest to trasa bolesna że względu na sumę przewyższeń, ale też ból powoduje myśl, jak degradują się rowerowe koła ma niektórych odcinkach. Na szczęście profesjonalizm orgów i miła atmosfera są w znacznym stopniu w stanie uśmierzyć ten ból. Z naszego ramienia w tej nierównej walce wygranymi byli:

Tytus Czartoryski, miejsce 2, MEGA, M7, szosa 
Marcin Rau, miejsce 1, MINI, M3, inny
Marian Przybylski, miejsce 1, MINI, M5, inny
Zenon Janiak, miejsce 2, MINI, M5, inny

Foto: Czesława Wysokińska

Tydzień później, kilkaset metrów od plaży, w gęstej mgle, bladym świtem, startowali pierwsi zawodnicy maratonu w Rewalu. Do pokonania mieli cztery około 70-cio kilometrowe pętle po drogach wręcz cudownych w porównaniu z tymi górskimi. Szkoda, że wszędzie tak nie jest. Oczywiście były też wersje krótsze - 1 lub 2 okrążenia. Nikt się we mgle nie zgubił, a niektórzy nawet nieźle wypadli.

Małgorzata Kocik, miejsce 1, MINI, K5, szosa 
Wiesława Prokopczyk, miejsce 2, MINI, K5, szosa
Tytus Czartoryski, miejsce 2, ULTRA, M7, szosa
Przemysław Komorowski, miejsce 3 ULTRA M4 szosa
Marian Przybylski, miejsce 2, MEGA, M5, szosa

Foto: Czesława Wysokińska

Impreza dekoracyjna przebiegła z pewnymi, hm... niedoskonałościami, ale ogólnie na plus :)

Łask... zwykle najszybszy z maratonów. Szybki i gorący. Tak bardzo, że zawodnicy z krótszych dystansów całkowicie wyczerpali zapasy wody ma postoju, przez co gigasi musieli się obejść smakiem. Smakiem pomarańczy konkretnie. Ale przecież jeśli ktoś jedzie giga, to jest przygotowany na wielkie wyzwania, prawda? ;) Łask to też najgładsze drogi. I właśnie na nich zapunktowali:

Małgorzata Kocik, miejsce 1, MINI, K5, szosa 
Wiesława Prokopczyk, miejsce 2, MINI, K5, szosa
Gerard Skalski, miejsce 2, GIGA, M4, szosa
Tytus Czartoryski, miejsce 2, GIGA, M7, szosa
Mariusz Gniado, miejsce 1, GIGA, M4, inny
Marian Przybylski, miejsce 1, GIGA, M5, inny
Zenon Janiak, miejsce 2, MINI, M5, inny
Mirosław Miturski, miejsce 2, MINI, M6, inny

Foto: Krzysztof Lis

Do Choszczna pojechaliśmy 4-osobową reprezentacją. W naszej niezwykle klimatycznej kwaterze, przygotowaliśmy i pożarliśmy ogromne ilości makaronu, na czym najlepiej wyszedł...

Mirosław Miturski, miejsce 2, MINI, M6, inny 

Z resztą o Puchar trzeba było walczyć nie tylko na trasie, ale też w biurze maratonu, bo kontrowersje budziły opony Mirka. Na szczęście sprawę udało się wyjaśnić i wszystko się dobrze skończyło :)

Łobez... jakoś wygląda na to, że nie było nas tam :) Dlatego jeszcze jedno zdjęcie z Łasku!

Foto: Krzysztof Lis

Wolsztyn gościł kolarzy po raz pierwszy w cyklu. Niestety nie wszystko przebiegło gładko. Organizatorzy dopuścili do dużego zachmurzenia i silnego wiatru. Cóż... pewne rzeczy przychodzą z doświadczeniem ;) Na koniec firma mierząca czas zaliczyła problem techniczny, na tyle poważny, że długo nie dało się określić zwycięzców ma krótszych dystansach. Dwóch Szerszeni padło też ofiarą innego problemu: niewłaściwie zaparkowany samochód, zasłonięta strzałka i... sporo dodatkowych kilometrów przekreśliło wszelkie szanse. Szkoda! Na szczęście nie przeszkodziło to gigasom. W czasie dekoracji... no właśnie, może to przemilczmy ;)
Miejsca medalowe w mieście parowozów zdobyli:

Tytus Czartoryski, miejsce 1, MEGA, M7, szosa 
Wiesława Prokopczyk, miejsce 2, MINI, K5, szosa

A wręczenie na krótkich dystansach nastąpiło dopiero… w Nietążkowie.

W Zieleńcu... nigdy nie zgadniecie kto wygrał! ;)

Tytus Czartoryski, miejsce 2, GIGA, M7, szosa 

Foto: Czesława Wysokińska

Tym razem ten górski maraton jakoś „nie podszedł”. Nie, żeby coś było z nim nie tak! W żadnym razie! Po prostu, z przyczyn, których nie ma co rozpamiętywać, mieliśmy tam w tym roku znacznie mniej osiągnięć, niż zazwyczaj. Cóż – bywa!

Nietążkowo po raz drugi kusiło Śmiglami wiatraków i ściemą o Don Kichocie, choć wszyscy wiedzieli, że chodzi o skatowanie się w upale na asfaltach w pobliżu Leszna ;) Wszystko przebiegło zgodnie z planem! A przynajmniej piszący te słowa był skatowany uczciwie, gdy osiągnął metę. Tegoroczna trasa poprowadzona była niemal całkowicie innymi drogami, niż poprzednio. Zdania – jak zawsze – są podzielone, ale my skłaniamy się ku opinii, że była ciekawsza. Wśród jadących w naszych strojach w ten upalny dzień wyróżnili się:

Wiesława Prokopczyk, miejsce 3, MINI, K5, szosa,
Marian Przybylski, miejsce 3, MEGA, M5, szosa,
Mariusz Gniado, miejsce 1, MEGA, M4, inny,
Tytus Czartoryski, miejsce 1, GIGA, M7, szosa.

Foto: Czesława Wysokińska

Po względnie płaskiej trasie przyszedł czas na drastyczną odmianę – Liczyrzepa, Karpacz! Tego roku organizatorzy poprowadzili trasę inaczej z uwagi na odbywający się w pobliżu Rędzin wyścig samochodowy. Czy taka odmiana przypadła do gustu zawodnikom? Czy organizatorzy będą chcieli ponownie wykorzystywać tegoroczne szosy? Będzie jak będzie, ale z pewnością było w tej trasie coś odświeżającego! Szczegółowego opisu nie zamieszczamy, ale zrobiła to Znana Blogerka w jednym ze swoich wpisów :) Zachęcamy do lektury! A kto z naszych poradził sobie z trasami Liczyrzepy wzorowo? Cóż... król jest jeden! A właściwie książę:

Tytus Czartoryski, miejsce 2, GIGA, M7, szosa.

Po górach czas na morze! Cykl kończył się dwiema imprezami na wybrzeżu. Najpierw Gryfland, który w tym roku ze względu na dożynki w Gryficach miał start i metę w Rewalu, więc w sumie była to powtórka z maja :) Nie wiem, jak oni to robią, ale rano znów była mgła gęsta jak mleko, która skraplając się na okularach nie pomagała zbytnio w jeździe. Na szczęście później było pięknie i nawet mało wietrznie, jak na te rejony. Jak wypadliśmy? Tak jak można było się spodziewać ;)

Tytus Czartoryski, miejsce 1, MEGA, M7, szosa.

Foto: Czesława Wysokińska

Aż wreszcie nadszedł czas na finał – Świnoujście. Najdłuższy maraton, przynajmniej dla tych, którzy jadą na maxa ;) Najdłuższy i w pewien sposób najciekawszy, bo trasa wytyczona była “na Hobbita”, czyli tam (171 km) i z powrotem (następne 171 km). To jednak ciekawsze, niż jazda po pętlach, ale też trudniejsze dla organizatorów. Jazda więc wymagała wielkiej czujności, aby się nie zgubić. Niektórzy się gubili i mieli żal... W każdym razie, jeśli ktoś szuka ducha “dawnych maratonów”, to tu, w Świnoujściu, mógł go odnaleźć.

Foto: Czesława Wysokińska

Niestety, nikt z Szerszeni nie stanął na pudle, ale dzień po odbyło się zakończenie całego cyklu 2016 i tam już było inaczej:
Puchar Polski Maratonów Szosowych 2016:

Tytus Czartoryski, miejsce 2, M7, szosa.

Foto: Czesława Wysokińska

Nasz bohater był więc jedynym w tym roku Szerszeniem, który tryumfował na zakończenie Supermaratonów, ale na poszczególnych imprezach nasze barwy pojawiały się na podium wiele, wiele razy! :) Dlatego na koniec odnotujmy jeszcze pozycje (z pierwszej dziesiątki) Szerszeni w klasyfikacji końcowej:

Wiesława Prokopczyk, K5 szosa, miejsce 5,
Małgorzata Kocik, K5 szosa, miejsce 6,
Przemek Komorowski, M4 szosa, miejsce 4, najwyżej z klubu w open: miejsce 10,
Edward Kuczmarz, M6 szosa, miejsce 4,
♦ i oczywiście: Tytus Czartoryski, M7 szosa, miejsce 2.

Ogółem kilkanaście osób z naszego klubu próbowało się w tym sezonie mierzyć z Supermaratonami. Stawaliśmy na podium 36 razy, a na każdej z imprez bawiliśmy się znakomicie. Kto zapisze się w historii zwycięstw w przyszłym sezonie? Przekonamy się już niedługo!